Przegląd wycieków, spekulacji i teorii na temat Valve Deckard / Valve Index 2
Valve Index, jedne z najpopularniejszych gogli VR, zostały wydane prawie cztery lata temu, co w dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej liczy się jako wieczność. Nie mówiąc już tu nawet o branży VR, gdzie dokonano licznych postępów od tamtego czasu.
Od jakiegoś czasu Valve zaczęło coraz częściej sugerować, że pracuje nad nowym zestawem gogli do VR. Ich zaangażowanie w obszar tej branży jest bardzo widoczne. W wywiadach potwierdzone zostało, że firma jest w trakcie pracy nad nowymi goglami VR, a niektórzy pracownicy Valve podkreślają swoje doświadczenie w projektowaniu zaawansowanych wyświetlaczy i soczewek dla „nowej generacji produktów Valve Index”. Wygląda na to, że coś jest na rzeczy.
Uwaga: Większość informacji w tym artykule została zebrana przez znanego w branży XR „leakera” Brad’a Lyncha, który poświęcił sporo czasu na badanie różnorakiej technologii VR/AR, w tym nadchodzących gogli Valve Deckard. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, gorąco polecamy odwiedzić jego kanał.
Table of Contents
Valve Deckard Data Premiery
Valve nie ujawniło żadnej oficjalnej informacji dotyczącej daty premiery nadchodzących gogli firmy, jednak na podstawie wielu czynników spekuluje się, że najbardziej prawdopodobny rok premiery to 2024. Mimo to, istnieje możliwość, że gogle ujrzą światło dzienne nawet w 2025, ale uważa się to za mniej prawdopodobne.
Valve ostatnio sklupiało się na rekrutacji pracowników, którzy potencjalnie mogą pracować nad sprzętem VR, co sugeruje, że firma intensywnie pracuje nad projektem.
Warto zauważyć, że Valve jest znane z dbałości o doskonałość zarówno swojego sprzętu, jak i oprogramowania. Dlatego też, między premierą Valve Index a potencjalną datą wydania następcy, może minąć nawet pięć lat – Firma musi upewnić się, że wszystko co tworzą, jest dopięte na ostatni guzik. A to, jak się pewnie domyślacie, zajmuje sporo czasu.
Valve Deckard Cena
Biorąc pod uwgę specyfikacje nadchodzącego zestawu Valve Deckard, którą omówimy później, oraz wysoką cenę zestawu Valve Index, można przypuszczać, że cena nie będzie niższa niż 1000 dolarów.
Valve nie musi koniecznie konkurować z Metą w branży VR i wcale nie ma takiego zamiaru. Głównym źródłem dochodu firmy Valve jest platforma Steam a nie produkty VR, tak zostanie i nie zapowiada się na zmiany. Dlatego oczekuje się, że cena będzie wysoka – niemniej jednak, mało prawdopodobne jest, aby przekroczyła 1500 dolarów.
Valve Deckard – Samodzielne gogle VR?
Jednym z najciekawszych aspektów nadchodzących gogli od Valve, jest ich potencjalna zdolność do samodzielnego działania (tj. Standalone mode). Według przecieków i patentów, Valve rzekomo pracuje nad wprowadzeniem trybu bezprzewodowego i funkcji Standalone do swoich nadchodzących gogli.
Jednakże nie oczekujcie, że Valve Deckard będzie samodzielnymi goglami pokroju Meta Quest 2, które skupiają się na mobilnych grach i aplikacjach. Zamiast tego, wizja Valve dla Deckarda najprawdopodobniej skupia się na bezprzewodowym działaniu gogli z komputerem.
Oznacza to, że Valve swoje wysiłki włoży w umożliwieniu użytkownikom bezprzewodowe połączenie gogli z komputerem w jak najlepszej jakości. Będzie to możliwe dzięki procesorowi Snapdragon, który będzie znajdował się wewnątrz gogli (podobnie jak Meta Quest 2). Opierając się na informacjach z oprogramowania Valve, Brad Lynch spekulował, że Deckard mógł być testowany na Snapdragonie XR2 Gen 1.
Jednak finalny produkt może być wyposażony w Snapdragon XR2 Gen 2, który ma być dwukrotnie bardziej wydajny od swojego poprzednika i umożliwiać rodzielczość 4K x 4K na oko.

Patent przedstawia gogle z masywnym wybrzuszeniem umieszczonym z tyłu gogli. Brad spekulował, że może to być druga jednostka obliczeniowa. Tym razem nie od Qualcomm, ale od Valve. Miałaby ona zająć się bardziej wymagającymi procesami graficznymi.
Dzięki tej mocy obliczeniowej, gogle mogłyby w stanie uruchamiać gry takie jak Half-Life Alyx w pełni samodzielnie, bez komputera. Byłoby to możliwe przy odpowiednim zoptymalizowaniu gry i odrobinę obniżonej grafice.
Jednakże, chociaż Deckard może mieć zdolności do trybu Standalone, główny nacisk prawdopodobnie zostanie położony na jego łączność z komputerem i tzw. „Split Rendering”, co oznacza podział renderowania.
Split Rendering to technika wykorzystywana już przez programy takie jak Virtual Desktop lub AirLink. Polega ona na odciążeniu komputera użytkownika od obciążenia obliczeniowego, przenosząc część przetwarzania na procesor w środku gogli. Te „odciążenie” może obejmować m.in śledzenie kontrolerów lub inne zadania obliczeniowe, które zwolnią komputer od bardziej wymagających procesów graficznych.
Należy jednak pamiętać, że Valve może równie dobrze zdecycować się na dostarczenie gogli jedynie z procesorem Snapdragon i baterią, bez drugiej jednostki obliczeniowej. Znacznie zmniejszyło by to zarówno cenę jak i wagę urządzenia.

Valve Deckard Rozdzielczość i Wyświetlacze
Oczekuje się, że Valve wykorzysta ekrany micro-OLED o rozdzielczości 4K x 4K na oko w swoich nadchodzących goglach VR. Firma od dawna interesuje się tą technologią – ba, interesowała się nawet przed premierą Valve Index. Sugeruje się, że Valve współpracowała z firmą eMagin w celu testowania i produkcji tych wyświetlaczy.
Co ciekawe, w przeszłości pojawiły sie plotki na temat projektu w Valve o nazwie Projekt Vader, któy miał być zestawem gogli VR o niezwykle zaawansowanych specyfikacjach. Był to jeden z najbardziej szalonych pomysłów Valve. Gogle posiadały między innymi wyświetlacze micro-OLED 4K x 4K – mówiło się, że koszt takich gogli wyniósł by około 5000 dolarów, jeżeli Valve zachciałoby produkować tą technologię. Projekt, jak możecie się spodziewać, okazał się fiaskiem z powodu wysokich kosztów produkcji.
Z pozostałości po projekcie Vader powstał Valve Index, który może i nie zmiótł konkurencji z rozdzielczością 4K x 4K na oko, ale zawierał rózne elementy związane z projektem Vader, które były jak na tamte czasy możliwe do zrealizowania w konsumenckich goglach. Wchodzi w to m.in wysokiej klasy mikrofon i słuchawki.
W przypadku Valve Deckard, możemy spodziewać się jeszcze większej ilości funkcji które wcześniej były obecne w projekcie Vader, a być może nawet lepszych.

Wiele ludzi, w tym ekspertów, uważa, że technologia micro-OLED ma bardzo duży potencjał w przyszłości VR i AR. Wskazuje na to między innymi fakt, że Apple planuje wykorzystać te wyświetlacze w swoich nadchodzących goglach VR/AR, a Meta (dawniej Facebook) inwestuje znaczne środki w badania nad tą technologią. Micro-OLEDy mogą znacznie poprawić rozdzielczość ekranów, jednocześnie zachowując wszystkie zalety technologii OLED.
W przypadku Valve istnieją również spekulacje, że ich nadchodzące gogle Deckard moga posiadać wyregulowane pod odpowiednim nachyleniem 21° wyświetlacze. Takie rozwiązanie dałoby użytkownikowi szersze horyzontalne pole widzenia oraz większy zakres dopasowania interpupilarnego (IPD), co zostało już zastosowane przez Meta w ich goglach Quest Pro.
Ponadto, Brad Lynch odkrył w oprogramowaniu Valve zmiankę również o obsłudze HDR. Sugeruje to, że Deckard może oferować wysokie kontrasty kolorów, co pozwoliłoby na jeszcze lepszą wizualną jakość i większą immersję.

Valve Deckard – Optyka
Valve inwestuje w rózne technologie optyczne i prowadzi obszerne badania w tym obszarze. Jednym z istotnych projektów było parnerstwo z firmą Imagine Optix, która pracowała nad technologią płynnej optyki holograficznej. Jednak po przejęciu firmy przez Meta, Valve zdecydowało się pozwać firmę (z pewnością o strach przed przejęciem kontroli nad badaniami przez Meta).
Od tego czasu Valve złożyło wiele pantentów dotyczących róznych technologii optycznych, co pozostawia nas w niepewności do dalszych kroków firmy jeżeli mowa o optyce.
Pomimo niepewności, jedno jest pewne – w Valve Deckard ujrzymy soczewki typu Pancake. Nie jest jeszcze jasne. czu będą to soczewki Holograficzne typu Pancake, czy jednak może mniej zaawansowane, podobne do tych używanych w Meta Quest Pro. Brad Lynch poinformował, że źródła przekazały mu, że możemy spodziewać się zastosowania optyki typu Pancake w jakiejkolwiek formie.

Czy Valve Deckard Zaoferuje Śledzenie Oczu?
Tak. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Valve Deckard będzie posiadał technologie śledzenia oczu. Informacje z wycieków oraz aktualizacje od strony firmy sugerują, że nadchodzące gogle od Valve będą posiadały taką funkcjonalność.
Takie rozwiązanie byłoby bardzo istotnym krokiem, ponieważ moze to otworzyć drogę do komercjalizacji technologii śledzenia oczu w goglach VR dla konsumentów. Stałoby się to nawet przy cenie gogli na poziomie $1000 lub więcej.
Po premierze, wszystkie gry SteamVR powinny wspierać śledzenie oczu i foveated rendering, co znacznie poprawi ogólne doświadczenia wirtualnej rzeczywistości.
Foveated Rendering to technika renderowania, która znacznie zwieksza wydajność gier VR. Polega ona na renderowaniu w pełnej rozdzielczość tylko obszaru obrazu, na który użytkownik aktualnie skierowuje swój wzrok. Pozostałe obszary ekranu podczas tej czynności są renderowane w niższej rozdzielczości, co bardzo odciąża komputer z cięzkich obliczeń i renderowania.
Dzięki temu zasoby komputera mogą być o wiele lepiej wykorzystane, co może przełożyć się na wyższą liczbę klatek na sekunde i lepszą jakość grafiki w grach, co pokazuje na przykład PSVR2.
A co z mikrofonem i słuchawkami?
Jeżeli miałeś okazję korzystać z Valve Index, z pewnością zauważyłeś wysoką jakość mikrofonu i słuchawek. Wygląda na to, że Valve będzie kontynuować tę tendencję w przyszłości, i zaoferuje takiej samej lub nawet wyższej jakości słuchawki i mikrofon, które jeszcze bardziej wzmocnią immersywne doświadczenie użytkownika.
Możliwości Mixed-Reality
Firma rozważa wykorzystanie wbudowanych kamer w Valve Deckard do obsługi Rzeczywistości Mieszanej, czyli innymi słowy Rzeczywistości Rozszerzonej (AR) tylko, że przez kamery wbudowane w urządzenie. Co ciekawe, Valve Index posiada kilka ukrytych funkcji kamer, m.in niezbyt reklamowany był fakt, że są one pełnego koloru, w przeciwieństwie do kamer wbudowanych w Meta Quest 2, które są czarnobiałe.
Choć głębia obrazu w Valve Index nie jest tak precyzyjna jak w goglach od Mety, to w przypadku Valve Deckard sytuacja może się zmienić o 180 stopni. Jak raportuje Brad Lynch, możemy spodziewać się funkcji „Portalów” w nadchodzących goglach od Valve.
„Portale” te pozwolą użytkownikom na nakładanie elementów rzeczywistości rozszerzonej (czyli z twojego realnego świata) na rózne obszary w rzeczywistości wirtualnej. Przydatne użycia tych funkcji nie są jeszcze znane, ale spekuluje się, że Valve chcę zrobić z tego narzędzie kreatywności zarówno dla użytkowników, jak i deweloperów, zachęcając ich do tworzenia nowych i innowacyjnych sposobów implementacji tych funkcji w swoich grach VR/AR.
Jak Gogle Będą Śledzone?
Temat Śledzenia w Valve Deckard jest szczególnie intrygujący, ponieważ firma wydaje się podejść do tematu trackingu w sposób inny niż w przypadku Valve Index lub innych gogli śledzonych za pomocą stacji bazowych. Valve Deckard najpewniej nie będzie korzystał z stacji bazowych – zamiast tego, Valve może zdecydować się na wykorzystanie metody jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM), która polega na wykorzystaniu wbudowanych kamer w urządzenie.
Ta metoda jest jak najbardziej wykonalna – niektórzy użytkownicy byli w stanie osiągnąć w pełni działające śledzenie 6-DoF za pomocą Valve Index, który ma tylko dwie kamery. Jednak Valve stawia na wysoką jakość śledzenia nie tylko dla swoich gogli, ale też dla kontrolerów. Jak Valve zamierza to osiągnąć?
Najnowsze Kontrolery od Valve
Informacje od Brada Lyncha sugerują, że najnowsze kontrolery od Valve mogą pełnić rolę „mini stacji bazowych” do śledzenia. Jak to możliwe? Otóż według doniesień, Valve wyposaży te kontrolery w wiele diod podczerwieni (IR), podobnych do tych używanych w stacjach bazowych. Te diody emitują światło podczerwone, które może być wykrywane przez nowej generacji fotodiody na goglach, które będą wyposażone w cztery komórki zamiast jednej.
Oznacza to, że zamiast po prostu wykrywać obecność lub brak światła podczerwonego w fotodiodzie (co daje informację binarną on/off), teraz dzięki czterem komórkom, fotodioda będzie mogła odbierać świato pod różnymi kątami, dostarczając goglom dane X i Y miejsca, w które padł laser.

Na podstawie kąta, pod jakim laser z kontrolera wpada do fotodiody, gogle mogą dokładnie obliczyć pozycję kontrolera w przestrzeni. Dosyć inteligentny system, prawda?
Jednak problem pjawia się, gdy wiele laserów z różnych diod IR na kontrolerze wpada do jednej fotodiody, co może wprowadzić spore zamieszanie w systemie śledzenia i uczynić go na dobrą sprawę bezużytecznym.
Aby temu zapobiec, Brad sugeruję, że Valve może zastosować polaryzację do filtrowania światła podczerwonego z każdej diody IR na kontrolerze, oraz z każdej fotodiody w goglach. Dzięki temu tylko jeden laser będzie mógł wpaść do wyłącznie jednej fotodiody, i nie będzie zakłócać pracy innych diod IR.
Brad wspomniał również, że Valve rozważa umożliwienie wstecznej kompatybilności goglom Valve Deckard z istniejącymi stacjami bazowymi. Będzie to możliwe, ponieważ nowe fotodiody, wyposażone w cztery komórki, mogą być zaprogramowane tak, aby emulować zachowanie poprzedniej generacji fotodiod jednokomórkowych używanych w goglach takich jak Valve Index.

Nowe Gry VR od Valve
Valve może aktualnie prowadzić prace nad nowymi grami VR. Nie ma jednak na to żadnej pewności, aczkolwiek niemal pewne jest, że z wydaniem Valve Deckard, Valve wypuści również adaptację jednego z swoich klasyków na VR. Czy będzie to Portal, czy Left4Dead – Niewiadomo.
Zakończenie gry Half-Life: Alyx sprawia wrażenie, jakoby twórcy zostawili sobie sporą furtkę do przyszłego sequela, lub może nawet Half Life 3. Niezależnie od konkretnych planów Valve, na pewno możemy spodziewać się jakiegoś tytułu spod skrzydła tej firmy.