Przegląd wycieków, spekulacji i teorii na temat Meta Quest 3.
Wraz z wprowadzeniem na rynek wysoko budżetowych gogli Meta Quest Pro, zdołaliśmy zobaczyć przełomowe technologie takie jak soczewki typu pancake, śledzenie oczu i twarzy, czy kolorowe kamery wraz z możliwościami AR. Według przecieków, wiele z tych innowacyjnych funkcji pojawi się w nadchodzącym Meta Quest 3, który ma być przestępną cenowo opcją dla konsumentów.
Meta Quest 3 będzie następcą Meta Quest 2, który został wydany w 2020 roku i jest obecnie najpopularniejszym zestawem gogli VR na świecie. Minęły trzy lata, technologia zrobiła już duży postęp, co czyni ten czas idealnym na premierę nowych gogli VR/AR kolejnej generacji, jakimi są gogle Meta Quest 3.
Table of Contents
Data Premiery Meta Quest 3
Oficjalna data premiery Meta Quest 3 nie została jeszcze ogłoszona. Jednak według raportów, Meta planuje ogłosić gogle w 2023 roku. Biorąc pod uwagę, że wcześniejsze premiery produktów Meta miały miejsce na wydarzeniu Meta Connect, wielce prawdopodobne jest, że gogle Meta Quest 3 zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia Meta Connect jesienią.
Cena Meta Quest 3
Według oficjalnych danych od Marka Zuckerbega, CEO firmy Meta, Meta Quest 3 będzie produktem przeznaczonym dla konsumentów z możliwościami mieszanej rzeczywistości. W wywiadzie dla Stratechery Zuckerberg ujawnił, że cena gogli będzie wynosić w przedziale od 300 do 500 dolarów. Ostatnie wycieki z wewnętrznej prezentacji w Meta, wskazują, że Quest 3 będzie trochę droższy niż jego poprzednik. Obecnie szacuje się, że zapłacimy $429-500 za wersję 256GB i $529-600 za wersję 512GB. Uwzględniając podatek i kurs Euro, w Polsce zapłacimy kolejno 2200-2600 zł i 2700-3000 zł.
Meta Quest 3 jako gogle mieszanej rzeczywistości
Jedna z największych ulepszeń Meta Questa 3 względem gogli poprzedniej generacji to system kamer. Zestaw gogli VR będzie wyposażony w sześć kamer:
- Dwie kamery „CANYON” po bokach do śledzenia ruchu
- Dwie kamery „GLACIER” z przodu do śledzenia ruchu
- Dwie kolorowe kamery Passtrough z przodu do trybu mieszanej rzeczywistości
Ponadto, gogle będą również posiadały czujnik głębi, którego nie ma nawet znacznie droższy Meta Quest Pro. Jest to świetnia wiadomość, ponieważ czujnik głębi umożliwi dużo dokładniejsze śledzenie ruchów dłoni i bardzo precyzyjne mapowanie pomieszczeń (w tym rozpoznawanie ścian, krzeseł, biurka itp.)
Doświadczenia AR na Meta Quest 3 będą jeszcze lepsze niż to, co oferuje Meta Quest Pro. Nie wynika to tylko z obecności czujnika głębi, ale także faktu, że Meta Quest 3 będzie posiadał dwie kolorowe kamery do doświadczeń AR, zamiast jednej, jak w przypadku Meta Quest Pro.

Czy Meta Quest 3 będzie posiadał funkcję śledzenia oczu i twarzy?
Niestety nie. Według przecieków Brada Lyncha, Quest 3 nie będzie miał śledzenia twarzy ani oczu z powodu wysokiego kosztu tej technologii. Andrew Bosworth, Dyrektor ds. technologii w firmie Meta, na swojej sesji Q&A na Instagramie został zapytany o to, ile czasu zajmie wprowadzenie funkcji śledzenia twarzy do produktów z linii Quest. Jego odpowiedź jest następująca:
To zajmie trochę czasu, lata. Dlaczego? Wszystkie te dodatkowe kamery są drogie, to odpowiedź. Tak, dodatkowe kamery, moc obliczeniowa potrzebna do obsługi tych kamer… wiele elementów potrzebnych do ich połączenia. Po prostu nie widzimy możliwości wprowadzenia tego w ciągu następnego roku, dwóch, trzech lat.
Na podstawie jego słów można śmiało powiedzieć, że technologia śledzenia twarzy i oczu nie zostanie uwzględniona w najbliższych produktach VR z linii Quest. Najprawdopodobniej zobaczymy je dopiero w Meta Quest 4, a może nawet Meta Quest 5.
Soczewki typu Pancake i Design
Firma Meta i oddział Reality Labs pracowali nad doskonaleniem soczewek Pancake od wielu lat, dzięki temu możemy je zobaczyć aktualnie w między innymi goglach Meta Quest Pro. Wraz z latami koszty produkcji spadły, implementacja jest tańsza, a co za tym idzie, jest wielce prawdopodobne, że zobaczymy je w goglach Meta Quest 3.
Opierając się na źródłach Brada Lyncha, można śmiało stwierdzić, że soczewki Pancake będą bardzo zauważalną zmianą w nowych goglach od Mety – zaoferują one znaczącą poprawę dla optyki oraz rozkładu wagi. Soczewki Pancake zapewniają dużo ostrzejszy obraz, zmniejszenie wagi urządzenia, oraz między innymi szersze pole widzenia (od 100 do 105 stopni, niemal identyczne co Meta Quest Pro).
Dodatkowo, gogle zaoferują ten sam pasek na głowę co ich poprzednik, Meta Quest 2. Umożliwi to, tak samo jak w Quest 2, ulepszanie swoich pasków i dostosowywanie ich do własnych preferencji.
Podczas, gdy pasek w Meta Quest 2 był bardzo niewygodny dla użytkowników, ulepszony design ich następcy powinien zredukować ten problem do stopnia, gdzie pasek jest conajmniej akceptowalny. Gogle będą o wiele lżejsze, więc waga nie powinna aż tak ciążyć na przodzie głowy.
Warto jednak zaznaczyć, że nowy design gogli sprawi, że ulepszone paski z Questa 2 nie będą kompatybilne z ich następcą. Jest to spowodowane tym, że wejścia USB-C i mini-jack znajdują się po bokach pasków, a nie na samych goglach, jak w Meta Quest 2.

Ekrany i dostosowywanie IPD w Meta Quest 3
Meta Quest 3 będzie wyposażony w dwa wyświetlacze LCD o rozdzielczości 2064×2208 na jedno oko, co stanowi znaczący postęp, gdy porównamy je z pojedynczym wyświetlaczem w Meta Quest 2. Rozdzielczośc ta jest o 30% wyższa niż w Quest 2, gdzie wynosiła ona 1832×1920 na jedno oko. Dodatkowo, gogle będą wyposażone w soczewki pancake, które znane są z poprawiania ostrości i jakości obrazu, więc koniec końców różnica będzie jeszcze większa.
Według Brada Lyncha, rzetelnego analityka XR, wyświetlacze w Meta Quest 3 mogą zostać obrócone o 21 stopni. To nie tylko zapewni większe pole widzenia, ale także potencjalnie zmniejszy koszty produkcji i zwiększy zakres ustawień interpupillary distance (IPD)
IPD, inaczej interpupillary distance, to dystans w milimetrach między naszymi oczami. Źle ustawione IPD w goglach VR będzie skutkowało bardzo rozmazanym obrazem i może być powodem bólu oczu. Na szczęście, w goglach znajdziemy koło regulacji IPD znajdujące się na dole gogli. Użytkownicy będą mogli przesuwać soczewki wraz z ekranami, aby dokładnie dopasować odległość między nimi do swojego IPD. Jest to znaczna poprawa w stosunku do Quest 2, który oferował tylko trzy ustawienia IPD (58mm, 63mm i 68mm), które zmieniały jedynie położenie soczewek, ale nie ekranu, co powodowało zmnienność pola widzenia za każdym razem, gdy zmieniano IPD.
Ponadto, Meta Quest 3 będzie równiez wyposażony w przycisk wewnątrz gogli, który będzie używany do przesuwania gogi w przód lub tył. To pomoże użytkownikom z okularami o wiele bardziej komfortowo nosić gogle.

Nowy chipset Snapdragon XR2 Gen2 wraz z 2-krotnie wyższą wydajnością
Lynch w swoim filmie mówi, że przyszły Meta Quest 3 będzie wyposażony w najnowszy chipset Snapdragon XR2 Gen2, przy czym zapewnia, że nowy procesor będzie oferował dwa razy większą wydajność względem swojego poprzednika.
Lynch zakłada również, że Meta Quest 3 będzie miał aż do 512GB przestrzeni dyskowej i 12GB pamięci RAM, co jest liczbą dwukrotnie większą niż w przypadku swojego poprzednika. To zapewni użytkownikom dużą przestrzeń do przechowywania ich zawartości VR oraz umożliwi pracę z wieloma wirtualnymi monitorami. Ponadto większa ilość pamięci RAM umożliwi granie w gry wykorzystując całą moc nowego chipsetu.
Snapdragon XR2 Gen2 będzie posiadał również nową kartę graficzną – Adreno 740. Porównując ją do poprzednika, robi naprawdę fenomenalne wyniki. Nowa karta graficzna jest 3 razy potężniejsza niż poprzednie GPU znajdujące się w XR2 Gen1. Oznacza to, że użytkownicy dostaną lepszą grafikę, większą wydajność i możliwe, że nawet 144Hz odświeżania ekranu w trybie eksperymentalnym.
Dodatkowo, Meta Quest 3 będzie oferował szybszą pamięć RAM LPDDR5, co pozwoli na o wiele szybsze ładowanie gier i aplikacji. Ponadto, nowe gogle będą obsługiwać standard Wi-Fi 6e, co obiecuje szybsze i bardziej niezawodne połączenie z komputerem za pośrednictwem Airlink lub Virtual Desktop.
Jednak warto zauważyć, że nawet z 3-krotnie bardziej wydajnym GPU, Snapdragon XR2 Gen2 dostarczy tylko około 2,4 teraflopsów, co wciąż nie jest wystarczającą liczbą do uruchomienia jakiegokolwiek tytułu AAA na PCVR.

Co się stanie z Meta Quest 2 po premierze Meta Quest 3?
Nie ma się czym martwić. Kadra kierownicza Mety wiele razy powtarzała, że Meta Quest 2 będzie miał długie życie, nawet po wydaniu jego następcy. To ich najpopularniejszy headset i będzie miał wsparcie i aktualizacje przez kolejne lata.
Niemniej jednak, Meta Quest 3 będzie znaczącym ulepszeniem w stosunku do poprzedniej generacji, a jego wydanie sprawi, że Quest 2 będzie odstawał jako przestarzały technologicznie produkt. Jednak uważamy, że największe różnice między Meta Quest 3 a Quest 2 ujawnią się wtedy, gdy deweloperzy w pełni wykorzystają nowy chipset wraz z wyższą mocą obliczeniową.